Chłodnice stosowane w zamrażarkach płytowych.

Popularne zamrażarki płytowe oferują coraz większy zakres zastosowania w ówczesnym przemyśle. Są one zbudowane między innymi z agregatów chłodniczych i płyt zamrażalniczych. Nowoczesna automatyka umożliwia prawidłowe działanie urządzenia, wystarczy tylko podłączyć go do prądu, po czym podłączyć system chłodzenia skraplacza, czyli chłodnice zamrażarki.

Stosowane w zamrażarkach chłodnice, czyli agregaty chłodnicze, skutecznie obniżają temperaturę wody, umożliwiając zamrażanie produktów i półproduktów spożywczych. W układach, które wymagają ciągłego chłodzenia cieczy, najlepiej sprawdzają się chłodnice, skraplacze powietrzne i dry coolery. Poza skraplaczami w skład agregatu wchodzą też sprężarki, grzałki, wentylatory, presostaty wysokiego ciśnienia lub różnicowe. Zazwyczaj obudowany jest on blachą ocynkowaną.

Istotną częścią wszelkich zamrażarek jest także rozdzielnica sterująco - zasilająca, która zawiera całą automatykę kontrolującą pracę zamrażarek. Jest ona wyposażona w zabezpieczenia wszystkich elementów układu oraz w rozłącznik główny, który umożliwia szybkie odłączenie od źródła zasilania całej rozdzielnicy. Do sterowników jest możliwość podłączenia zewnętrznego terminalu użytkownika.

Niskie koszty obsługi oraz jej prostota i łatwość w czyszczeniu to główne zalety zamrażarek typu płytowego. Są dostępne w wersji poziomej i pionowej, które umożliwiają zamrażanie produktów zarówno w całości, jak i w formie rozdrobnionej. By służyły długie lata należy je raz na dzień odłączyć na czas jednej godziny od źródła zasilania i oczyścić.