Chiller

Chiller jako wielofunkcyjne element działu chłodnice

Chłodnictwo niemal zawsze idzie w parze z przemysłem spożywczym. Jest niezbędne także w przetwórstwie. Dzięki niemu, wszelkie świeże produkty mogą być bezpiecznie przechowywane. Nie tracą przy tym swoich naturalnych właściwości. Nie zmienia się ich smak, zawartość, ale też wartość odżywcza. Poza tym, pozostają zdatne do spożycia i bezpieczne dla naszego zdrowia. Chłodnictwo wykorzystuje się w sklepach, zakładach, ale i na statkach.

W przemyśle spożywczym wykorzystuje się chłodnice w postaci lodówek, zamrażarek, wytwornic lodu. Pojawiają się również chillery. Pozwalają one głównie na efektywne chłodzenie cieczy. Są przydatne na statkach transportujących świeże ryby, owoce morza. Bywaj a też wykorzystywane w restauracjach, niektórych punktach handlowych oraz zakładach spożywczych.

Chiller jest skonstruowany ze skraplacza, parownika, zespołu sprężarkowego, zaworów rozprężnych, filtrów i mniejszych elementów. To, jak będą one dobrane determinuje sprawność oraz wydajność konkretnych urządzeń. Inne będą chillery stosowane w przemyśle, inne w klimatyzacji. Różnią się też systemy wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz w innych jego gałęziach.

Chillery to chłodnice, które pojawiają się też w systemach klimatyzacyjnych. Działają, dzięki roztworom wody i glikolu. Tego typu urządzenia są bezpieczniejsze od tych funkcjonujących przy wykorzystaniu freonu. Najczęściej chillery, jako chłodnice rozróżnia się na podstawie typu sprężarki. Są to chillery tłokowe, przepływowe, śrubowe, spiralne. Wszystkie te urządzenia są zautomatyzowane, co znacznie usprawnia ich działanie i daje nam większy komfort ich użytkowania.